Go to content
IMG_6030

Natáčení ve vinicích s Vladimírem Kratinou

Že je pan Kratina PAN herec, to nemusíme zdůrazňovat, ale že umí tak hezky povídat o víně, to jsme nečekali… 🙂 Začátkem léta jsme navštívili všechny naše vinice a vytvořili jsme o nich krátká videa a taky videa o jednotlivých odrůdách. Poslechněte si zajímavosti, které jsme pro vás připravili a o kterých vám povykládá sám Vladimír, spolu s naším technologem Ondrou Konečným a sommeliérem Martinem Žůrkem.

Ryzlink rýnský - Horní Maliny, Pleštice

Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský historicky do našeho kraje patří. Již Napoleon Bonaparte odhalil jeho kvality a nechával si po svém tažení Moravou posílat Ryzlink rýnský z Archlebova na svůj královský dvůr. Tradičně naše ryzlinky mají vše, co mají mít – citrusy, květiny, meruňky, kořenitost, živou kyselinu a výraznou mineralitu. Objevují se mezi 100 nejlepšími víny ČR v rámci Salonu vín.

Pinot Gris

Pinot Gris neboli Rulandské šedé. Oblast Slovácka a zvláště naše osluněné svahy vinice Horní Maliny dávají vzniknout výjimečně vyzrálým hroznům s typickou šedo-fialovou barvou. Ty jsou základem pro vína s výrazně ovocitou aromatikou a typickou chlebnatostí.

Horní Maliny

Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito – písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry.

Pleštice

Vinice nese název díky zploštělému kopci, který je na severu zakončen mírnou strání s expozicí k jihu. Vinice je osluněná po celý den a ze severní strany je chráněna kopcem, na jehož vrcholu se rozléhá Ždánický les. Půda je zde hlinito-písčitá, výhřevná a v nižších horizontech se vyskytuje lámaný vápenitý pískovcový skelet. Ve vyšší části vinice pěstujeme Ryzlink rýnský, v horní svahovité části dosahují hrozny vyšší vyzrálosti a cukernatosti. Na nejnižším cípu trati byla vinná réva vysázena v roce 2017 a je složena především z pečlivě vybraných francouzských a německých klonů Pinotu. Je pěstována na rýnskohessenském vedení. Spodní tabule je zakončena plochým kopcem, díky němuž se v těchto místech lépe drží půdní vláha. Réva je zde méně osluněné, ve výsledku jsou však vína šťavnatější a mají jemné bylinné aroma.

Pinot Noir - Hrbiny

Pinot Noir

Vyžaduje ty nejlepší polohy, sudy pro zrání a hlavně čas. Vše jí dopřáváme a proto jsou naše Pinoty ukázkou bohaté ovocitosti, kouřovosti, zemitosti, lehké animálnosti a finessy z těch nejlepších sudů. Vrcholem naší nabídky je Pinot Noir Reserva, který zrál 24 měsíců v sudech typu barrique, čemuž předcházela dlouhá macerace na slupkách.

Hrbiny

Vinice Hrbiny se rozkládá blíže ke Ždánicím a leží na pravé straně od vinice Světlý. Vinice nese název podle nerovného terénu. Půda je zde těžká, slínová. Vinice je chráněná lesem a vítr zde vane pouze od jihu. Lokalita připomíná obrovský kotel, do kterého svítí slunce, proto je také vinice nejteplejším místem v katastru obce Archlebov. Tyto podmínky přímo vybízí k pěstování modrých odrůd. Tato vinice je vysazena dvěma klony francouzského a německého Pinotu Noir. Také zde můžeme zaslechnout „crčáka,“ jak se v obci Archlebov lidově nazývá endemický druh cikády viniční – TIBICINA HAEMATODES, která je ukazatelem té nejčistší přírody.

Cuvée - Dolní Maliny

Cuvée

Představujeme Vám lahodná Cuvée vypěstovaná na našich vinicích. Příznivé mikroklima a přítomnost cikády viniční svědčí o vysoké kvalitě zdejších podmínek pro pěstování vinné révy. Tato cuvée představuje kupáž vín z výjimečných ročníků. Poznejte krásu více odrůd v jedné lahvi.

Dolní Maliny

Dolní Maliny představují nejrozsáhlejší vinici našeho vinařství, na které pěstujeme odrůdy Chardonnay, Pinot Blanc či Pinot Meunier. Kromě samotných vín z těchto odrůd, využíváme hrozny i pro naše Cuvée jako je Petit Chat, Moravské Toskánsko či pěstitelský sekt Crémant de SPIELBERG.

Ryzlink vlašský - vinice Světlý

Ryzlink vlašský

Pro naše Ryzlinky vlašské jsou typické delikátní květinovo-ovocité tóny, zemitost a mineralita. S lahvovou zralostí se objevuje medovost a sušené ovoce. Můžete si vybrat vlašák jak z BIO vinohradu, z řady ORGANIC, kde jsou vína kvašena vlastní kvasinkou nebo AUSTERLITZ, kde se lehce projevují medové tóny ušlechtilé plísně Botrytis cinerea s potenciálem ke zrání.

Světlý

Vinohrady jsou v této části obce od nepaměti. Vinice Světlý leží na kopci, který dosahuje až 360 m nadmořské výšky a celý den na něj, za dobrého počasí, svítí slunce. Odtud pochází také její název. Od severu je tato trať chráněná lesním porostem Ždánického lesa. Půda je těžší, slínová. Pěstujeme zde na 6 hektarech plochy odrůdu Ryzlink vlašský v režimu BIO. Vinice se dělí na dvě pomyslné tabule. Horní, která leží v těsné blízkosti lesa tvoří půda, která udržuje lépe vodu, často se zde proto rodí více hroznů. Spodní tabule je v prudším svahu, hrozny zde dosahují ještě vyššího oslunění a vyzrávání hroznů je v těchto místech pozvolnější. Na této vinici je možné zaslechnout „crčáka,“ jak se v Archlebově lidově nazývá endemický druh cikády viniční – TIBICINA HAEMATODES, která je ukazatelem té nejčistší přírody.